Grafika XXI wieku

Fototapety do jadalni

Nie ulega wątpliwości, że grafika należy do podstawowych działów plastycznych zaraz obok malarstwa i rzeźby. Pozwala ona na wykorzystanie technik do powielania rysunków na papierze bądź tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.W zależności od jej funkcji wyróżniamy grafikę artystyczną, która zwana jest warsztatową oraz grafikę użytkową, która przez wielu zwana jest grafiką stosowaną. Jeżeli chodzi o formę artystyczną to wyróżnia się skupieniem w rękach artysty całego procesu twórczego od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania samych odbitek czyli rycin, które bardzo często mają wartość oryginalnych dzieł sztuki.

Natomiast grafika użytkowa to dziedzina grafiki i drukarstwa artystycznego, która służy celom użytkowym. Najczęściej jest ona związana z rynkiem wydawniczym i reklamą.

Grafika użytkowa obejmuje plakat, ilustracje , druki okolicznościowe, magazyny, znaczki pocztowe, banknoty i wiele innych. Dodatkowo możemy wyróżnić wiele technik graficznych, które wykorzystuje się do tworzenia dzieł.